Inna, odwrotna lista 14 cech DDA / DDD

Miejsce na informacje o mitingach, o samym syndromie DDA, ciekawe źródła
Awatar użytkownika
magdalena.rosińska
Aktywni użytkownicy
Posty: 56
Rejestracja: 20 paź 2017, 20:24
Kontakt:

24 paź 2017, 09:39

„Inna” lista cech DDA / DDD. Lista Reakcji Upozorowanych (mechanizm obronny); „To mi się nigdy nie przydarzy”

1. Aby przykryć nasz lęk wobec ludzi, a także strach przed izolacją, sami niestety staliśmy się silnymi autorytetami, osobami, które odstraszają innych i doprowadzają ich do wycofywania się.

2. Aby uniknąć zaplątania i uwikłania się w relacjach z innymi ludźmi oraz utracenia własnej tożsamości w tym procesie, staliśmy się bezwzględnie samowystarczalni. Gardzimy aprobatą innych.

3. Naszą złością i groźbą poniżającej krytyki odstraszamy inne osoby.

4. Dominujemy nad innymi i porzucamy ich, zanim oni porzucą nas lub całkowicie unikamy wszelkich relacji z osobami o osobowości zależnej. Aby uniknąć zranienia, izolujemy się i odcinamy od innych, tym samym porzucając samych siebie.

5. Przeżywamy swoje życie z pozycji prześladowcy. W ważnych dla nas relacjach przyciągamy osoby, które możemy manipulować i kontrolować.

6. Jesteśmy nieodpowiedzialni i egocentryczni. Nasze nadmuchane poczucie własnej wartości i ważności uniemożliwia nam zobaczenie naszych braków i niedoskonałości.

7. Gdy inni próbują bronić swoich praw powodujemy, że czują się winni.

8. Hamujemy własny strach poprzez tłumienie uczuć i pozostawanie w emocjonalnym „odrętwieniu”.

9. Nienawidzimy osób, które „grają” ofiary i błagają o ratunek.

10. Zaprzeczamy temu, że zostaliśmy zranieni i tłumimy nasze emocje poprzez dramatyczne wyrażanie naszych „pseudo” (udawanych) uczuć.

11. Aby chronić siebie przed samokaraniem się za niepowodzenie w „uratowaniu” własnej rodziny, projektujemy nienawiść do samych siebie na innych, karając ich zamiast siebie.

12. Aby poradzić sobie z ogromnym ciężarem uczucia straty, którego źródłem jest rodzinne porzucenie szybko wycofujemy się z relacji, które zagrażają naszej „niezależności” (nie za blisko).

13. Zaprzeczamy, że rodzinna dysfunkcja miała na nas wpływ bądź odrzucamy sam fakt istnienia dysfunkcji w naszej rodzinie, lub to, że zinternalizowaliśmy jakąkolwiek destrukcyjną postawę czy zachowanie pochodzące z naszej rodziny.

14. Swoim zachowaniem staramy się pokazać, że w żaden sposób nie jesteśmy podobni do tych, którzy nas wychowali – ludzi o osobowości zależnej.

Źródło: http://madziowy.pl/dda/3/
ODPOWIEDZ

Wróć do „DDA / DDD Dorosłe Dzieci Alkoholików i Dysfunkcyjnych rodzin”